Sprawozdanie z pobytu w Berlinie

W ramach współpracy berlińskiej organizacji S.U.S.I. z krakowską Fundacją Kobiecą eFKa przebywałam w czerwcu 2014 roku Berlinie. Poznałam tam dwie pozostałe polskie uczestniczki projektu, Annę Appel z Warszawy i Katarzynę Turaj-Kalińską z Krakowa. Jednym z pierwszych wydarzeń, w których brałyśmy udział jako uczestniczki programu „Wnuczki wojny”, było zwiedzanie wraz z przewodniczką okolicy Bayerischer Platz, dzielnicy przed wojną zamieszkiwanej przez żydowską elitę artystyczną, kulturalną i finansową Berlina. Przewodniczka pokazała nam różne formy upamiętniania historii Zagłady, między innymi tablice ukazujące narastanie prawnej i ekonomicznej opresji wobec Żydów.
W czasie pobytu w Berlinie brałam udział w organizowanych przez S.U.S.I. i inne „siostrzane” organizacje konwersatoriach i spotkaniach z grupą niemiecką. Prowadziłyśmy rozmowy na temat konsekwencji doświadczeń wojennych naszych rodziców i dziadków. Mówiłyśmy o doświadczeniu życia w cieniu traumy naszych matek, ojców i dziadków. Omawiałyśmy rozmaite reakcje na przeżyte cierpienie: w pamięci wielu z nas, Polek i Niemek, pojawiało się milczenie, stabuizowanie niektórych tematów, albo, wprost przeciwnie, nieustający powrót do bolesnych doświadczeń
Uczestniczyłam również w nauce języka niemieckiego prowadzonego przez lektorkę, Joannę Czapską.
W ramach swojej działalności naukowej, czasie pobytu w Berlinie zaczęłam pracę nad tekstem, który mam wygłosić na konferencji postzależnościowej na Uniwersytecie Gdańskim 24-26 września 2014 roku. W referacie tym chcę przedstawić ślady obecności doświadczeń wojennych we współczesnym polskim życiu kulturalnym, literackim i społecznym. Rozmowy z grupą niemiecką, poznanie doświadczeń jej przedstawicielek, zwiedzanie muzeów, zabytków i innych miejsc historycznych, jak i współczesnych dzieł architektonicznych stanowiło dla mnie inspirację zarówno dla konstruowania tematyki mojego własnego referatu, jak i dla przemyśleń dotyczących całego przebiegu konferencji (jestem bowiem jedną z jej organizatorek).
Ważną częścią pobytu był kontakt z pozostałymi polskimi uczestniczkami programu „Wnuczki wojny”. Katarzyna Turaj-Kalińska oraz Anna Appel były bardzo interesującymi rozmówczyniami. Z koordynatorką programu, Gabrielą Świerczyńską, przeprowadziłam kilka rozmów na temat obecności śladów wojny w doświadczeniu moim i mojej rodziny.
17 czerwca uczestniczyłam w spotkaniu na temat zaprzyjaźnionych miast Gdańska i Bremy, w którym brał udział między innymi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Nieźle poznałam miasto. Zwiedziłam wiele muzeów, przede wszystkim Jüdisches Museum Berlin, byłam na ważnej dla mnie wystawie poświęconej twórczości Davida Bowiego, zobaczyłam dużą część historycznego Berlina. Razem z pozostałymi uczestniczkami programu zwiedziłyśmy również Poczdam.
Ważną częścią mojego pobytu w Berlinie było przeglądanie książek w berlińskich księgarniach.

Ewa Graczyk

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s